PROJEKTY

Od 1 maja 2015 realizowaliśmy projekt wsparty z rządowego programu Aktywności na rzecz Osób Starszych we współpracy z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju. Więcej informacji w zakładce BADANIA oraz na stronie: www.pzr.org.pl




Od połowy maja do końca lipca 2015 w każdym z 13 okręgów Torunia odbyły się spotkania dyskusyjne z seniorami (przy dobrej kawie i ciastku), podczas których rozmawialiśmy o tym, jak żyje się osobom starszym w naszym mieście. Obszarami dyskusji były m.in. oferta kulturalna i edukacyjna, aktywność społeczna seniorów, dostosowanie przestrzeni publicznych oraz usług społecznych do potrzeb osób starszych. 

Spotkania  miały na celu  wymianę informacji pomiędzy seniorami w różnym stopniu zaangażowanymi społecznie: liderami działającymi w organizacjach pozarządowych, osobami korzystającymi z oferty różnych instytucji skierowanej do seniorów oraz z seniorami, którzy w niewielkim stopniu angażują się w życie społeczne.  Spotkanie ma także zintegrować aktywnych seniorów – liderów społeczności lokalnych Torunia z seniorami, którzy potencjalnie mogą skorzystać z oferty organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, a jej dotąd nie znali. 

Dla organizacji pozarządowych biorących udział w spotkaniu była to okazja do promocji swoich usług skierowanych do seniorów oraz zaproszenia do dalszych działań i ich wspólnego realizowania. 

Wypracowane podczas dyskusji pomysły i postulaty zmian stały się podstawą do pracy nad wytycznymi dla kształtowania polityki senioralnej w Toruniu. 


Seniorzy w Akcji
Naszym sukcesem jest realizacja od początku października 2014 do końca czerwca 2015 projektu pt. Kto sadzi ogród, sadzi szczęście dofinansowanego w prestiżowym konkursie Seniorzy w Akcji Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę ze środków Polsko-Amerykańskej Fundację Wolności. Gdzie spośród 381 projektów do dofinansowania wybrano 35. Lista laureatów oraz więcej informacji o konkursie (edycja 2014) na: www.seniorzywakcji.pl
Artykuły poradnicze prowadzącej projekt. Jest ich sporo...


Materiały pomocnicze dla uczestniczek projektu. Jeszcze tylko dodać informację o źródle dofinansowania i gotowe.

Książki, katalogi roślin i czasopisma do projektowania rabat bardzo się przydadzą na warsztatach.

Okazało się, że do projektowania rabat konieczna jest nie tylko saperka czy grabki, ale także flipchart.

A tu czasopisma ogrodnicze z dużej kolekcji prowadzącej warsztaty.

Zajęcia czas zacząć!

Sala w świetlicy tętni dzięki projektowi życiem.

A tu katalogi do zamówień roślin. Jest z czego wybierać.

Prowadząca zajęcia ogrodnicze wprost zarzuca uczestniczki informacjami.

 Dziś także Pani sołtys uczestniczy w zajęciach.

"Na warsztatach zawsze jest coś do zrobienia".

"Lilie a może hortensje? Jak myślicie?"

Pani Iwona ma swój pomysł na rabatkę...

"A ja bym wolała tak..."

Każde spotkanie to także czas na dyskusję i wymianę doświadczeń.
Wspólny wyjazd uczestniczek projektu do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu.

12 uczestniczek projektu wraz z prowadzącą stanowią już zgrany zespół.


Jedna z 10 rabat indywidualnych, które zdobią wieś!

Odwiedziny opiekunki projektu z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę - pełne ręce roboty!
Wystawa rabat w świetlicy wiejskiej w Latkowie. Z boku Pani sołtys, w centrum prowadząca projekt!
Widokówki promujące sołectwo oraz piękno wsi Balin i Latkowo.
A oto efekt końcowy wspólnych prac warsztatowych: RABATA Z POMPĄ!




23 czerwca w świetlicy wiejskiej w Latkowie odbyła się wystawa fotografii zaprojektowanych rabat. Na spotkaniu dostępna była też widokówka promująca sołectwo, zakwitające wszystkimi kolorami tęczy, dzięki zaangażowaniu jego mieszkańców, którzy sadząc ogród, sadzili szczęście!


Wszystkim uczestniczkom projektu, a także Gminie Inowrocław, Panu świetlicowemu i Pani sołtys dziękujemy za udzielone wsparcie! Do miłego zobaczenia na kolejnych spotkaniach. W planach jest nie tylko założenie stowarzyszenia...

Kawiarenka Obywatelska Seniorów (23 października 2014, Toruń Młyn Wiedzy, 10.00-13.00)
Ta akcja ma na celu wymianę informacji w grupach roboczych (stolikach) organizacji pozarządowych inicjujących działania dla seniorów. Po zakończeniu dyskusji chcemy zachęcić do wspólnej realizacji pomysłów. Celem projektu jest osiągnięcie efektu synergii potencjałów wielu seniorów aktywnych w swoim środowisku lokalnym lub do tej pory nieaktywnych poprzez wymianę wiedzy na temat usług realizowanych przez organizacje pozarządowe oraz administrację publiczną na rzecz seniorów między nimi. Spotkanie w ramach kawiarenki ma bowiem zintegrować zarówno seniorów (liderów społeczności lokalnych) Torunia, jak i seniorów, którzy potencjalnie mogą skorzystać z oferty samorządu i jego instytucji, pozarządówki oraz przedstawicieli biznesu (oferta CSR), a jej dotąd nie znali. Dla grupy inicjatywnej realizującej projekt najważniejsza jest promocja usług przeznaczonych dla seniorów oraz zaproszenie do dalszych działań i wspólnego realizowania projektów, co ma na celu wspieranie edukacji oraz aktywności społecznej osób starszych z terenu miasta Torunia.